20 naudas taupīšanas ieteikumi, 2.daļa - FixCredit

Jaunumi

20 naudas taupīšanas ieteikumi, 2.daļa

naudas ietaupīšanas ieteikumi11. Izmanto pensiju līmeņus

Latvijā ir pieejami 2. un 3.līmeņa pensiju plāni, kur, atšķirībā no vienkāršas naudas taupīšanas bankas kontā vai burkā mājās, tava ietaupītā nauda tiks apgrozīta un tu vari nopelnīt vēl papildus. Kāpēc gan atteikties no papildus naudas, neko nedarot?

12. Izvērtē arī citas iespējas

Ja tev rada neuzticību pensiju līmeņi, vari ieguldīt savus ietaupījumus dažādos citos finanšu instrumentos un likt ietaupījumiem strādāt tavā labā un pelnīt vēl vairāk. Protams, pastāv vairāk un mazāk riskanti finanšu instrumenti, esi saprātīgs.

13. Izvērtē naudas izņemšanas iespējas

Vienmēr izvērtē to, kā varēsi izņemt naudu no finanšu instrumentiem. Vai un cik daudz būs jāmaksā komisija, vai tas būs izdevīgi. Vai varēsi viegli izņemt naudas līdzekļus vai daļu no tiem, lai ieguldītu citur.

14. Saliktie procenti ir izdevīgāki par vienkāršiem

Pastāv divu veidu procenti – saliktie un vienkāršie. Saliktie procenti ir izdevīgi tiem cilvēkiem, kuri vēlas veidot sev uzkrājumus nākotnei, tāpēc nogulda naudu, piemēram, depozītos, termiņnoguldījumos vai krājkontos. Izmantojot salikto procentu shēmu, cilvēks noguldījuma termiņa beigās ir guvis ievērojamu peļņu. Piemēram, noguldot 3000 eiro uz trīs gadiem, ja, piemēram, procentu likme arī ir 12%, tad pēc 3 gadiem cilvēks saņem 4214,78 eiro; peļņa ir 1214,78 eiro.

15. Mēri pēc gada ienesīguma procenta

Ieguldot ietaupījumus, par mērauklu izmanto finanšu instrumentu gada ienesīguma procentu likmi. Vai tie ir 5% gadā, vai 10% gadā. Parasti tiek uzrādīti vidējie gada ienesīguma procenti ilgākā laika periodā. Teiksim, 5% gada ienesīgums nenozīmē, ka katru gadu kapitāls pieaugs par 5%, tas var nepieaugt kādu gadu vispār vai pat samazināties, bet ilgākā laika periodā tie būs vidēji 5%.

16. Banku noguldījumi vidēji ir ar gada ienesīguma likmi 0.08%

Ja vēlies uzticēties bankām, tad zini, ka vidēji ieguldījumi pasaules bankās šobrīd ienes ap 0.08% gadā. Daudzas bankas piedāvā ienesīguma likmi 0.01%.

17. Meklē labākas iespējas

Tomēr tas nenozīmē, ka tā ir visās finanšu iestādēs, dažas bankas spēj piedāvāt 0.15% ienesīgumu gadā, bet tiešsaistes jaunuzņēmumi pat vairāk. Viss ir atkarīgs no tavām informācijas meklēšanas un analītiskām spējām, vari piesaistīt sev palīgos arī kādu finanšu ekspertu.

18. Automatizē ietaupījumu veidošanu

Kad ir gatava sistēma, visprātīgāk ir automatizēt uzkrājumu veidošanu un nedomāt par to katra mēneša sākumā. Visvienkāršākais ir izveidot automātisko maksājumu internetbankā, kas konkrēto naudas summu tajā pašā dienā, kad ienākusi darba alga, pārskaita uz izvēlēto ietaupījumu uzkrāšanas naudas kontu.

19. Izmanto mobilās aplikācijas

Atceries, ka pastāv daudz dažādu mobilo aplikāciju risinājumu gan personisko finanšu plānošanai, gan ietaupījumiem. Atliek tikai meklēt un izvēlēties sev atbilstošāko risinājumu. Pastāv gan sarežģītas maksas, gan vienkāršākas bezmaksas aplikācijas.

20. Iedzīvotāju ienākumu nodoklis

Sākot ar 2010. gada 1. janvāri, saskaņā ar grozījumiem likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” privātpersonu ienākumi no kapitāla tiek aplikti ar nodokli.

Dažas bankas par šo ir padomājušas un atrisinājušas klientu vietā, tāpēc interesējieties savā bankā, kā šo jautājumu risina tā.

1.daļa šeit