20 naudas taupīšanas ieteikumi, 1.daļa - FixCredit

Jaunumi

20 naudas taupīšanas ieteikumi, 1.daļa

naudas taupīšana1. Naudas taupīšana ir ieradums, kas jātrenē

Pat ja sāc ar 1 EUR nedēļā, tas ir jāsāk darīt, kamēr esi jauns. Sāc ar mazumu, līdz kamēr tas kļūs par ierastu praksi. Ar laiku redzēsi, kā tavas pūles pārvēršas reālā ietaupījumā un motivācija pieaugs, būs lielāka vēlme palielināt iekrājumu summu.

2. Jādzīvo zemāk par savām iespējām, lai ietaupītu

Viss ir vienkārši – ja tērē tikpat vai vairāk nekā nopelni, nav iespējams ietaupīt. Ienākumi ir jābudžetē un jātērē mazāk nekā nopelnīts. Ja problēma ir zemi ienākumi, tad jāmeklē veidi, kā tos pacelt, papildus apmācoties, meklējot jaunas profesionālās iespējas.

3. Naudas taupīšana ir ceļš uz dzīvi, ko vēlies

Katram noteikti ir sava vīzija par perfekto dzīvi ar saviem īpašumiem, ceļojumiem, transporta līdzekļiem. Bet lai to visu realizētu, nav saprātīgi iztikt tikai ar kredītu risinājumiem, ir jāmāk ietaupīt.

4. Nauda neparedzētiem gadījumiem

Dzīvē ne viss notiek kā plānots, gadās dažādi neparedzēti apstākļi, situācijas, kam seko arī neparedzēti izdevumi. Daudz labāk ir šos izdevumus segt no saviem iekrājumiem nekā uzņemties papildus parādsaistības.

5. Sāc ar 500 EUR neparedzētiem gadījumiem

Var rasties jautājums – cik daudz nepieciešams uzkrāt neparedzētiem gadījumiem? Sāc ar 500 EUR, populārs ir ieteikums 1000 EUR, vēl kāds saka, ka tam ir jābūt vismaz 1 mēneša ienākumu līmenī, bet ideālā gadījumā 3 mēnešu ienākumu līmenī, lai nodrošinātos pret kritiskiem gadījumiem, kad tiek zaudētas pat darbaspējas.

6. Uzstādi īstermiņa un ilgtermiņa mērķus

Veiksmīgākie naudas taupītāji vienmēr uzstāda sev divu veidu mērķus – īstermiņa un ilgtermiņa. Cik daudz ir plānots ietaupīt, teiksim, 5 vai 10 gadu laikā un tad arī sadalīt šo laika periodu daudz īsākos laika nogriežņos.

7. Jābūt sistēmai, lai vadītu uzkrājumus

Var izmantot parasto Excel tabulu, var izmantot populāras mobilās aplikācijas, bet svarīgi ir sistematizēt iekrājumu veidošanu, lai būtu iespēja viegli sekot līdzi šim procesam un nepieciešamības gadījumā veikt ātras izmaiņas.

8. Ietaupījums 10% no ienākumiem

Daudzi eksperti iesaka sākt ar ietaupījumu veidošanu 10% apmērā no visiem saviem ienākumiem. Tas nozīmē, ja pelni 1000 EUR, tad ietaupījumos būtu jāatliek 100 EUR mēnesī. Populārs ir “50-30-20” likums, kas nosaka, ka 50% no ienākumiem nosedz visus ikmēneša fiksētos tēriņus, 30% atliek dažādu vajadzību apmierināšanai un 20% tiek atlikti ietaupījumos.

9. Ietaupījumiem ir jābūt balansā ar citiem finanšu mērķiem

Ietaupījumi ir ļoti svarīga finanšu sastāvdaļa, tomēr tā nav vienīgā atbilde visās situācijās. Dažreiz ir gadījumi, kad jāveic lielāki izdevumi, piemēram, medicīnas izdevumi vai kāda lielāka pirkuma veikšana.

10. Sāc taupīt vecumdienām jau tagad

Sākt ietaupīt vecumdienām 20 gadu vecumā ir daudz vieglāk nekā 40 gados. Matemātiski aprēķini rāda, ka sākot taupīt 25 gadu vecumā, teiksim 600 EUR gadā, 65 gadu vecumā tiks ietaupīti jau 72000 EUR, kamēr 45-gadnieks sākot ietaupīt 1200 EUR gadā, līdz tam pašam vecumam ietaupīs tikai pusi no tās summas. Jaunajam cilvēkam tas “izmaksās” 50 EUR mēnesī, kamēr 45-gadniekam jau 100 EUR.